وبلاگ ساناطب

شناخت آناتومی دستگاه تناسلی زنان

شناخت آناتومی دستگاه تناسلی زنان

شناخت آناتومی دستگاه تناسلی زنان به خانم‌ها کمک خواهد کرد تا درک بهتری از شرایط اندام خود داشته باشند تا اگر مشکلی در آن اندام مشاهده می‌کنند بهتر برای رفع آن اقدام کنند.

واژن:

واژن کانالی عضلانی است به طول تقریبا 7 تا 10 سانتی‌متر که دهانه واژن را به اندام‌های داخلی متصل می‌کند و انتهای تحتانی آن به نام دهلیز واژن به اندام تناسلی خارجی وصل می‌شود.

نقش و اهمیت واژن:
  • خروج خون و ترشحات
  • به عنوان کانال زایمان
  • در زمان نزدیکی جنسی

در صورت باردار نبودن، لوله سرویکس به میزان بسیار کمی باز است تا  دخول اسپرم به رحم و خارج شدن خون قاعدگی به بیرون انجام شود. با نزدیک شدن به زمان زایمان گردنه رحم شروع به نرم شدن، ترشحات و گشاد شدن می‌کند تا بدن را برای زایمان آماده کند.

به اندام تناسلی خارجی منتسب به زنان وولو (Vulva) یا فرج گفته می‌شود. ولوو به‌عنوان بافت حساس و نعوظي در تماس جنسي زنان عمل مي‌كند، جريان ادرار را به خارج هدايت مي‌كند، از ورود مواد خارجي به سيستم تناسلي زنانه جلوگيري مي‌كند و در موقع گشاد نشستن نظير دوچرخه سواري به‌عنوان بالشتك عمل مي‌نماید.

فرج، وولو یا پرینه: شامل ساختمان‌های زیر است:

1) مونس پوبیس (Mons pubis)
2) لابیا ماژور (Labia Majora)
3) لابیا مینور (Labia Minora)
4) کلیتوریس (Clitoris)
5) Greater vestibular glands

 

مونس پوبیس:شناخت آناتومی دستگاه تناسلی زنان

مونس پوبیس یک برآمدگي مدور از جنس چربي است كه در قسمت پایین شکم قرار دارد. مقدار چربي تشكيل دهنده آن در زمان بلوغ بيشتر شده و بعد از يائسگي كاهش مي‌يابد. مونس پوبیس بعد از بلوغ توسط مو پوشيده مي‌شود.

لابیا ماژور:

به لبه‌های بیرونی واژن می‌گویند که به صورت دو بالشتک در دو طرف لابیا مینور قرار گرفته‌اند و تا نزدیکی مقعد می‌رسد. لابیا ماژور پوست محکمی دارد و سطح خارجی آن با مو پوشیده شده‌است. لابیا ماژور دارای غدد چربی و عروق است. در زیر لابیا ماژور بافت چربی قرار گرفته‌است که در برابر ضربه از دستگاه تناسلی محافظت می‌کند.

لابیا مینور:

لبه‌های داخلی واژن لابیا مینور نام دارد. دو چین پوستی باریک فاقد چربی هستند که اندازه و شکل آن در زنان متفاوت است.
لابیا مینور يك توده بافت همبندي اسفنجي حاوي بافت نعوظي است و عروق خوني كوچك متعددي دارد. اگر چه سطح داخلي هر لابیا مینور داراي پوست نازک مرطوب است و غشا مخاطی دارد؛ همچنین حاوي تعداد زيادي عصب‌های حسي است. لابیا مینور در جلو به دو قسمت تقسيم شده‌است و كليتوريس را در بر مي‌گيرد.

Vestibular glands:

در مدخل واژن قرار دارد و این غدد در جریان تماس جنسی، موكوس ترشح مي‌كنند كه واژن را مرطوب می‌کند.

کلیتوریس:

در بالای لابیا مینور قرار دارد و به شکل Y برعکس است و اعصاب حسی بسیاری دارد و تنها عضوی است که به طور کامل برای لذت جنسی است و جریان تحریک جنسی بزرگ می‌شود. غدد چربی زیادی در گردن و سر کلیتوریس وجود دارد و چربی ترشح می‌کند.

کلیتوریس شامل دو قسمت ساق و کلاهک است. ساق‌هاي كليتوريس مشابه ساق آلت تناسلی منتسب به مردان است و کلاهک کلیتوریس اعصاب حسی فراوانی دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.