وبلاگ ساناطب

آی وی اف (IVF)

آی وی اف (IVF)

آی وی اف (IVF) نوعی درمان ناباروری است که در آن فرایند لقاح تخمک در خارج از رحم اتفاق می‌افتد. تخمک و اسپرم می‌تواند از شما و شریک زندگی شما باشد یا از اهداکننده باشد. شما با خواندن این مقاله می‌توانید در مورد IVF و اینکه آیا می‌تواند یک گزینه مناسب برای درمان باروری برای شما باشد یا خیر، بیشتر اطلاعات کسب نمایید.

آی وی اف (IVF) چیست؟

در طول انجام ای وی اف تخمک‌های بالغ از تخمدان‌ها بازیابی و در شرایط آزمایشگاهی با اسپرم ترکیب می‌شوند. سپس رویان‌هایی که ایجاد شده‌اند در رحم قرار داده می‌شوند. یک چرخه ای وی اف حدود دو هفته زمان خواهد برد.

ای وی اف فرایندی زمان‌بر، پر هزینه و تهاجمی خواهد بود. اگر در طول فرایند‌ ای وی اف بیش از یک رویان در رحم قرار داده شود احتمال داشتن چند جنین و بارداری دو قلو افزایش می‌یابد.

مراحل ای وی اف:
  1. القای تخمک گذاری

اگر در طول ای وی اف از تخمک‌های خود فرد استفاده شود در آن صورت با استفاده از برخی هورمون‌ها تخمک‌گذاری تحریک می‌گردد. برای ای وی اف به چندین تخمک نیاز داریم زیرا برخی تخمک‌ها بارور نمی‌شوند یا بعد از بارور شدن به درستی رشد نمی‌کنند.

2. تخمک کشی

در این روش پروب سونوگرافی از طریق واژن وارد بدن می‌شود تا فولیکول‌ها شناسایی شوند. سپس با راهنمایی سونوگرافی سوزنی از طریق واژن به سمت تخمدان هدایت می‌شود تا فولیکول‌ها برای تخمک‌کشی شناسایی شوند. در نهایت تخمک‌ها از طریق سوزنی که متصل به کیسه است جمع آوری می‌گردند.

3. بازیابی اسپرم

مایع منی در کلینیک نمونه برداری می‌شود.در روش دیگری می‌توان با استفاده از سوزن و به شیوه جراحی اسپرم را مستقیما از بیضه‌ها خارج ساخت. در برخی موارد لازم است از اسپرم اهدایی استفاده شود. اسپرم‌ها در آزمایشگاه از مایع منی جدا می‌گردد.

4. لقاح مصنوعی

لقاح مصنوعی در ای وی اف به دو صورت انجام می‌شود:

اسپرم و تخمک سالم به مدت یک شب با هم میکس و انکوبه می‌شوند.

اسپرم سالم به طور مستقیم به داخل تخمک بالغ تزریق می‌شود. این روش زمانی استفاده می‌شود که اسپرم نامناسب است و یا تعداد تخمک‌های بالغ کم است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.