دسته بندی نشده

انتخاب بهترین دکوراسیون مطب برای پزشکان

انتخاب بهترین دکوراسیون برای مطب پزشک

انتخاب بهترین دکوراسیون مطب برای پزشکان با رعایت چند نکته ساده امکان پذیر است.

احتمالا می‌دانید که بسیاری از مراجعه کنندگان به مطب پزشک، استرس و نگرانی دارند. کلیات اجزای دکوراسیون اعم از رنگ، نور، چیدمان و سایر اجزا می‌توانند در مطب پزشک، تشدید کننده یا کاهش دهنده استرس باشند. با رعایت نکاتی کوچک و ساده می‌توان کارایی فضا را برای مراجعه‌کنندگان و کارکنان افزایش داد و آن را به محیطی دلچسب تبدیل کرد.

فضا را کمی صمیمی کنید!

بهتر است دکوراسیون مطب را طوری ترتیب دهیم که یک جو آرامش دهنده دوستانه که سرشار از احساسات مثبت است را در مراجعه‌کنندگان القا کند و همچنین این تصور را ایجاد کند که در این مطب خدمات بهتری ارائه می‌شود. چنین مواردی می‌تواند بیانگر طراحی حرفه‌ای دکوراسیون مطب یک پزشک مجرب باشد و به لحاظ اقتصادی و حرفه‌ای بازخورد مناسبی به‌وجود بیاورد.

انتخاب درست میز پذیرش

انتخاب درست میز پذیرش یکی از نکات مهم در طراحی دکوراسیون مطب است. محاسبه درست ارتباطات بین افرادی که در بخش پذیرش حضور دارند و وظایف آن‌ها، تعیین کننده ابعاد و مکان بخش پذیرش است. بی‌توجهی به این بخش و عدم محاسبه دقیق روابط بین منشی، پزشک و بیمار می‌تواند به راحتی موجب ایجاد مشکلات متعددی در مطب شود.

اگر عملکرد منشی به گونه‌ای باشد که باید بر رفت و آمد مراجعان به اتاق معاینه نظارت کند اما میز وی در فاصله و مکان نامطلوبی از درب اتاق معاینه باشد، امکان نظارت و انجام وظیفه به سختی صورت می‌گیرد. ممکن است مراجعه‌کنندگان بدون هماهنگی با مسئول، به اتاق معاینه رفت و آمد کنند. این مسئله در مطب پزشکان زنان و زایمان که بیمار نیاز به فضایی کاملا خصوصی دارد، می‌تواند تبدیل به یک چالش جدی شود.

انتخاب درست میز منشی

تاثیر رنگ‌ها بر بیماران

بر اساس تحقیقات در این زمینه و همچنین مباحثی مثل هلیوتراپی (Light therapy) و کروموتراپی (Chromotherapy)، نور و رنگ‌ها به لحاظ علمی بر روان و بهبود سلامتی انسان تاثیرگذار هستند. انتخاب به جا و صحیح نور و رنگ در فضاهای درمانی و دکوراسیون مطب که افراد با استرس و روحیه آسیب‌پذیرتر حضور دارند، یک مسئله مهم به شمار می‌رود.

یکی از نظریات شاخص در خصوص دیزاین مراکز درمانی، عنوان می‌کند: بهتر است در اتاق معاینه از تونالیته رنگ‌های مورد استفاده در فضای انتظار استفاده شود تا بیمار به صورت ناخودآگاه با آن احساس آشنایی کند. بهتر است از رنگ‌های تیره، مات و جیغ حتی برای اکسسوری نیز به کار نرود؛ چراکه این رنگ‌ها موجب ایجاد حس اضطراب و خشم به طور ناخواسته در بیماران می‌شود.

در دیزاین مطب پزشک، بهتر است از رنگ‌های روشن با تناژهای مختلف در کنار متریال‌های طبیعی مثل چوب، شیشه و سنگ استفاده شود.

استفاده از نور چه به صورت طبیعی و یا نورپردازی، جلوه‌ای آرامبخش، منظم و پاکیزه در مطب ایجاد می‌کند. برخلاف برخی کاربری‌های تجاری مانند کافی‌شاپ یا مزون که نور و سایه می‌تواند برای مراجعه‌کنندگان بسیار جذاب باشد، در فضاهای درمانی و مطب لازم است نورپردازی به صورت حداکثر ایجاد شود.

دکوراسیون ایده ال

دکوراسیون ایده‌آل

یکی از مواردی که لازم است مد نظر قرار دهید زمان انتظار بیماران و فراهم کردن سرگرمی یا مبلمان متناسب با نیازمندی مراجعه‌کنندگان است. افزودن امکاناتی مانند گلدان‌های زیبا یا مانیتوری برای پخش فیلم‎‌های آموزشی در خصوص زنان یا مراقبت‎‌های بارداری می‌تواند مورد استقبال مراجعه‌کنندگان باشد.

 

در نهایت همانطور که بیان شد با رعایت نکات کوچک و بدون هزینه می‌توان دکوراسیون مطب را به بهترین نحو چیدمان کرد که برای مراجعه کنندگان و کارکنان نمایانگر انرژی مثبت و آرامش باشد. همچنین یک سرویس بهداشتی تمیز، آبسردکن، استفاده از المان‌های امیدبخش و ایده‌های با برنامه‌ریزی می‌تواند مطب شما را به یک فضای ایده‌آل مبدل کند.

منبع: https://hbr.org/2015/10/better-healing-from-better-hospital-design

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.