وبلاگ ساناطب

تحریک تخمک‌گذاری

تحریک تخمک گذاری

تحریک تخمک‌گذاری

خانم‌هایی که قاعدگی نامنظم دارند، در معرض اختلال در تخمک‌گذاری قرار دارند بنابراین این افراد در باردار شدن با مشکل رو به رو می‌شوند. در این شرایط ممکن است از داروهایی برای منظم کردن تخمک گذاری استفاده شود. قبل استفاده از داروها متخصص نازایی باید علت اختلال در تخمک‌گذاری را در یابد.

برخی علل احتمالی که منجر به اختلال در تخمک گذاری می‌شود عبارت است از: سندرم تخمدان پلی کیستیک، کاهش هورمون HL و HSF، ابتلا به بیماری‌های تیروئیدی، افزایش مقدار هورمون پرولاکتین، چاقی، اضافه وزن، ورزش شدید و یا ابتلا به اختلالات خوردن.

پیش از تحریک تخمک‌گذاری توصیه می‌شود از عدم انسداد لوله‌های فالوپ اطمینان حاصل شود. برای معاینه لوله‌های فالوپ از روشی به نام هیستروسالپینگوگرافی یا لاپاراسکوپی استفاده می‌شود. در صورت انسداد لوله‌های فالوپ دیگر تحریک تخمک‌گذاری موثر نیست مگر آن که قرار بر انجام آی وی اف باشد.

داروهای تحریک تخمک‌گذاری:

کلومیفن سیترات که به طور خوراکی استفاده می‌شود.

مهار کننده‌های آروماتاز: لتروزول و آناستروزول از جمله داروهایی است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان سرطان سینه بعد از یائسگی مورد تایید قرار دارد اما برای تحریک تخمک گذاری در خانم‌های مبتلا به اختلال در تخمک گذاری نیز مورد کاربرد قرار دارد.

داروهای حساس کننده نسبت به انسولین: مقاومت انسولین در خانم‌های مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک متداول است.

گنادوتروپین‌ها از جمله داروهای حاوی HL  و HSF است که در درمان ناباروری و تحریک تخمک‌گذاری مورد استفاده قرار دارد. گنادوتروپین‌ها منجر به تولید چندین فولیکول به طور همزمان می‌شود.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *