وبلاگ ساناطب

جراحی کم تهاجمی

جراحی کم تهاجمی

جراحی کم تهاجمی به دسته‌ای از جراحی‌ها اطلاق می‌گردد که در آن از برشی کوچک استفاده شده و یا اصلا برشی ایجاد نمی‌شود. و از حفره‌های طبیعی بدن برای بررسی استفاده می‌گردد. در لاپاراسکوپی تلسکوپی مجهز به نور از طریق برشی در شکم وارد می‌شود. به این ترتیب جراح قادر به مشاهده ارگان‌های داخل شکم و لگن خواهد بود.

لاپاراسکوپی رباتیک نوع دیگری از عمل کمتر تهاجمی است که در آن ابزار جراحی توسط یک کنسول مرکزی هدایت می‌شود.

هیستروسکوپی که در آن از ابزاری به نام هیستروسکوپ استفاده می‌شود. هیستروسکوپ از طریق واژن و دهانه رحم وارد بدن می‌شود و امکانی را برای مشاهده داخل رحم فراهم می‌آورد. در این نوع از جراحی‌های کم تهاجمی نیازی به ایجاد برش روی شکم نیست.

کاواترم نیز یک جراحی کم تهاجمی محسوب می‌شود که در آن از ابزاری به نام کاتتر استفاده می‌شود. کاتتر از طریق واژن و دهانه رحم وارد بدن می‌شود و دیواره رحم (آندومتر) را ابلیت می‌کند. این نوع از جراحی‌ برای درمان خونریزی غیرطبیعی رحم استفاده می‌گردد.

مزایا:

اسکار ناشی از این نوع جراحی در مقایسه با جراحی باز کمتر است.

جراحی کم تهاجمی در مقایسه با سایر روش‌های باز دوره ریکاوری کوتاه‌تری در پی دارد و معمولا با یک شب بستری در بیمارستان فرد مرخص می‌گردد.

از آن جایی که برش‌های ایجاد شده در طول جراحی کم تهاجمی کوچک‌تر است درد کمتری نیز در مقایسه با جراحی باز به همراه دارند.

معایب:

انجام برخی انواع جراحی کم تهاجمی در بعضی بیماران که سابقه عمل باز در بخش بالایی یا پایینی شکم خود داشته‌اند خطرناک خواهد بود. این موضوع، باتوجه به تبحر جراح متغیر است. از طرفی همه بیمارستان‌ها نیز تجهیزات مربوط به انجام این عمل را ندارند و همه متخصصین نیز دوره‌های تکمیلی مربوط به انجام این نوع جراحی را نگذرانده‌اند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *