وبلاگ ساناطب

درمان ناباروری به روش IUI چیست؟

درمان ناباروری به روش IUI چیست؟

درمان ناباروری به روش IUI چیست؟

تلقیح درون رحمی یا آی یو آی یک روش درمان ناباروری است که اسپرم را به طور مستقیم وارد رحم می‌کنند این روش نسبت به سایر روش‌ها کم‌تر تهاجمی است و هزینه کمتری دارد. در موارد زیر فرد ممکن است کاندید انجام روش آی یو آی باشد:

  • فرد برای مثال به علت ناتوانی فیزیکی یا مشکل روانی قادر به انجام تماس جنسی واژینال نیست.
  • فرد در شرایطی است که برای بارداری به کمک نیاز دارد؛ برای مثال یکی از دو نفر به اچ آی وی مبتلا هستند.

لوله‌های فالوپ (لوله‌هایی که تخمدان‌ها را به رحم متصل می‌کنند) باید سالم و باز باشند. در شرایط زیر، روش آی یو آی روش مناسبی برای یک زوج خواهد بود:

  • ناباروری بدون دلیل مشخص
  • کمبود تعداد اسپرم یا کیفیت پایین آن
  • اندومتریوز خفیف
چگونگی آماده شدن برای روش آی یو آی:

در ابتدا یک سونوگرافی برای بررسی تعداد تخمک‌ها و بررسی زمان مناسب قرار دادن دستگاه انجام می‌شود. ممکن است شما به صورت طبیعی تخمک گذاری انجام دهید یا از طریق تزریق هورمون گونادوتروفین، تخمک گذاری تحریک شود.
اگر یک زوج تصمیم به انجام این روش با اسپرم خود مرد را داشته باشند، از مرد خواسته می‌شود که در کلینیک باروری نمونه‌ای از اسپرم خود در ظرفی مخصوص تهیه کند. این کار عموما در همان روزی که درمان آی یو آی انجام می‌شود، صورت می‌گیرد. نمونه اسپرم باید شسته و تصفیه شود این فرآیند اغلب بدون درد است.

میزان موفقیت روش IUI:

زنان با سن پایین‌تر از 35 سال، معمولاً نرخ موفقیت بالاتری نسبت به زنان بالاتر از 35 سال دارند اما نرخ متوسط موفقیت برای IUI از 10 تا 20 درصد در یک سیکل است. در IUI همچون دیگر روش‌های تلقیح مصنوعی، نرخ موفقیت در وهلۀ اول به سلامت اسپرم و تخمک بستگی دارد. همچنین در زوج‌هایی که ناباروری از جانب مرد است، باردار شدن با این روش جوابدهی بیشتری دارد. اما زوج‌هایی که علت ناباروری آن‌ها مشخص نیست، با مصرف داروهای باروری، میزان موفقیت روش IUI به 15 درصد افزایش پیدا می‌کند.

معایب روش IUI:

درمان ناباروری به روش IUI چیست؟
این روش به طور کلی بی‌خطر است و خطر ایجاد عوارض جدی در این روش بسیار کم است. عوارض اصلی ای یو ای می‌تواند دردهای زیر شکمی و جراحات کوچک در دهانه رحم باشد که این زخم‌ها ممکن است باعث لکه بینی شود. البته لازم به ذکر است که این خون‌ریزی به هیچ عنوان شانس بارداری را کم نخواهد کرد. گاهی نیز عوارض این روش می‌تواند عفونت باشد که احتمال ابتلا به آن بسیار پایین است.
دو هفته پس از انجام می‌توان تست حاملگی را انجام داد. تست زود هنگام باعث اعلام نتایج کاذب می‌شود. در صورتی که زن باردار نباشد می‌تواند یکبار دیگر این روش را انجام دهد. در بیشتر مواقع آی یو آی برای سه تا شش ماه انجام می‌شود تا شانس بارداری را افزایش دهد.

سایر عوارض IUI:
  • عفونت
  • گرفتگی رحم ( انتقال ویروس از نمونه منی )
  • همچنین داروهای باروری جانبی می‌تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.