وبلاگ ساناطب

دوش واژینال

دوش واژینال

دوش واژینال به معنی شستن یا تمیز کردن بخش داخلی واژن با استفاده از آب و ترکیبات دیگر است همچنین می‌تواند مشکلاتی را برای فرد به همراه داشته باشد. این امر سبب احتمال بروز عفونت‌های واژینال و ابتلا به بیماری‌های مقاربتی ارتباط دارد.

دوش واژینال متفاوت از شستشو بخش خارجی واژن است که ممکن است در طول حمام کردن انجام شود. شستن بیرون واژن با آب ولرم آسیبی به واژن وارد نمی‌کند.

در یک واژن سالم تعدادی باکتری مفید و مضر وجود دارد. تعادل بین این باکتری‌ها کمک می‌کند تا محیط به اندازه مناسب اسیدی باقی بماند. محیط اسیدی سبب می‌شود واژن از بروز عفونت و تحریک در امان بماند.

دلایل انجام این شستشو به شرح زیر است:
  • از بین بردن بوی نامطبوع
  • جلوگیری از بارداری
  • شستشو خون قاعدگی پس از پریود
  • شستشو مایع منی پس از رابطه جنسی
  • جلوگیری از عفونت‌های مقاربتی

 

مصرف دوش واژینال می‌تواند سبب رشد بیش از حد باکتری‌های مضر گردد. این امر می‌تواند احتمال بروز عفونت قارچی و یا واژینوز باکتریایی را به دنبال داشته باشد. اگر شما به عفونت واژینال دچار باشید مصرف دوش واژینال سبب می‌شود باکتری‌هایی که عفونت را ایجاد کرده‌اند به بخش‌های بالایی رحم، لوله‌های فالوپ یا تخمدان‌ها وارد شود.

مصرف دوش واژینال نمی‌تواند راهی برای ازبین رفتن بوی واژن باشد.

بهترین راه آن است که اجازه دهید خود واژن در تمیز کردن خودش نقش اصلی را ایفا کند. واژن به تنهایی می‌تواند به تمیز نگه داشتن خودش کمک کند.

چگونه از بوی بد واژن می‌توان جلوگیری کرد؟

اگر شما در مورد بوی واژن نگرانی دارید می‌توانید در این مورد با پزشک مشورت کنید. اما باید بدانید حتی واژن‌های سالم نیز بوی خفیفی دارند و ممکن است در طول روز ترشحاتی داشته باشند.

بهداشت خود را باید رعایت کنید

مرتبا باید اندام تناسلی خود را بشویید، از شویند‌ه‌هایی که منجر به حساسیت پوستی می‌شوند، خودداری کنید.

از لباس زیر مناسب استفاده کنید

ایجاد رطوبت در ناحیه تناسلی می‌تواند منجر به افزایش بو و عفونت شود. لباس زیر از جنس پنبه استفاده کنید تا چنین مشکلی ایجاد نشود.

پارچه‌هایی از جنس ساتن یا پلی استر امکان جریان هوای کافی را نمی‌دهد و ممکن است منجر به رشد باکتری شود.

از محصولات خوشبو کننده استفاده کنید

محصولاتی مانند اسپری ممکن است بوی واژن را از بین ببرد؛ اما، نباید آن‌ها را داخل واژن استفاده کنید.

از شستشو یا شوینده‌های قوی استفاده نکنید

نباید شستشویی مانند دوش واژینال داشته باشید. چنین شستشویی تعادل PH را تغییر می‌دهد و منجر به عوارضی مانند تحریک و عفونت می‌شود.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *