وبلاگ ساناطب

رژیم غذایی آندومتریوز

رژیم غذایی آندومتریوز

رژیم غذایی آندومتریوز

آندومتریوز شرایطی است که در آن بافت داخلی رحم در خارج از رحم رشد می‌کند. لایه داخلی رحم آندومتریوم یا بافت آندومتر نام دارد. رشد دیواره داخلی رحم در فضایی بیرون از رحم، آندومتریوز نام دارد.

اعمال تغییراتی در رژیم غذایی، می‌تواند در کنترل درد و علائم آندومتریوز کمک کننده باشد.

افزایش دریافت اسید چرب‌های امگا 3

آندومتریوز شرایطی است که بافت داخلی رحم در خارج از رحم رشد می‌کند. لایه داخلی رحم آندومتریوم یا بافت آندومتر نام دارد. رشد دیواره داخلی رحم در فضایی بیرون از رحم، آندومتریوز نام دارد.

اعمال تغییراتی در رژیم غذایی، می‌تواند در کنترل درد و علائم آندومتریوز کمک کننده باشد.

اسید چرب‌های امگا 3 چربی‌های سالم و ضد التهاب هستند که در ماهی چرب و سایر منابع حیوانی و گیاهی یافت می‌شوند. اسید چرب‌های امگا 3 اثر متضاد داشته و در بدن به عنوان عوامل مقابله کننده با التهاب و ضد درد عمل می‌کنند. از آن جایی که آندومتریوز اغلب با درد و التهاب همراه است، داشتن رژیم غذایی غنی از اسید چرب‌های امگا 3 به طور خاص برای خانم‌های مبتلا به این بیماری مفید است.

پرهیز از مصرف چربی‌های ترانس

چربی‌های ترانس (روغن اشباع شده جامد) سطح کلسترول بد را افزایش و کلسترول خوب را کاهش می‌دهند بنابراین احتمال بروز بیماری قلبی را بالا می‌برند. خانم‌های مبتلا به آندومتریوز به طور خاص باید از مصرف چربی‌های ترانس بپرهیزند. سازمان غذا و دارو آمریکا از آغاز سال 8102 مصرف این چربی‌ها را در تمامی فرآورده‌های خوراکی ممنوع کرد.

پرهیز از مصرف گوشت قرمز

گوشت قرمز فرآوری شده خطر بروز برخی بیماری‌ها را بالا می‌برد. در واقع، جایگزین کردن گوشت قرمز با یک منبع پروتئینی دیگر التهاب ناشی از آندومتریوز را بهبود می‌بخشد. با این حال، هنوز شواهد کافی مبنی بر این ارتباط وجود ندارد و برخی مطالعات به نتایج مشابه دست نیافته اند. با این که شواهد موجود متناقض هستند، برخی خانم‌ها از کاهش میزان گوشت قرمز در رژیم غذایی آندومتریوز به نتایج مثبتی دست یافته اند.

مصرف زیاد میوه، سبزیجات و غلات

میوه‌ها، سبزیجات و غلات سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر هستند. این مواد غذایی به طور خاص برای افراد مبتلا به آندومتریوز مفید هستند؛ زیرا فیبر بالای آن‌ها سطح استروژن را در خون کاهش می‌دهد و بدین ترتیب مصرف مواد غذایی غنی از فیبر نقش مهمی در کنترل آندومتریوز دارد. میوه و سبزیجات همچنین غنی از آنتی اکسیدان هستند که خاصیت ضد التهاب دارد؛ یک مطالعه نشان می‌دهد که خانم‌های مبتلا به آندومتریوز که برای چهار ماه رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان را دنبال کرده‌اند شاهد افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی و کاهش نشان‌های اکسید کننده بوده‌اند. طبق نتایج مطالعه‌ای دیگر، مصرف مکمل‌های آنتی اکسیدان به طور قابل توجهی درد ناشی از آندومتریوز را کاهش می‌دهند. برخی شواهد دیگر نیز نشان می‌دهند که افزایش مصرف میوه موجب تجمع آفت کش‌ها در بدن شده که همانند استروژن عمل می‌کنند و آندومتریوز را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

در حال حاضر مطالعات نشان می‌دهند که مصرف بیشتر این دسته از مواد غذایی در بهبود وضعیت آندومتریوز موثر هستند اما اظهار نظر قطعی پیرامون این فرضیه به انجام تخقیقات بیشتری نیاز دارد.

https://www.healthline.com/nutrition/endometriosis-diet-tips

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *