وبلاگ ساناطب

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCO) یا تنبلی تخمدان، یک ناهنجاری رایج هورمونی زنان در سنین باروری است. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارای تخمدان‌های بزرگی هستند که حاوی تعداد زیادی کیست کوچک دارای مایع به نام فولیکول است. سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از علل شایع ناباروری در زنان است زیرا به دلیل میزان بالای هورمون‌های مردانه در این افراد، تخمک گذاری انجام نشده و یا به صورت نامنظم انجام می‌گردد. از علائم این سندرم می‎‌توان به پریود نامنظم، جوش و آکنه، اضافه وزن و رشد موهای زائد اشاره کرد.

در ادامه قصد داریم تا شما را با علل و علائم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان آشنا کنیم.

دلایل ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک:
 1. مقاونت به انسولین:

انسولین هورمونی است که توسط پانکراس برای کنترل قند خون ترشح می‌شود. مقاومت به انسولین سبب می‌شود بافت بدن نسبت به این هورمون مقاوم گردد. بنابراین بدن ناچار به تولید انسولین بیشتر است. افزایش مقدار انسولین سبب می‌شود تخمدان‌ها تستوسترون زیادی تولید کنند که این مورد در ایجاد فولیکول‌ها و روند نرمال تخمک‌گذاری اختلال ایجاد می‌کند.

 1. عدم تعادل هورمونی:

افزایش مقدار تستوسترون، افزایش مقدار هورمون جسم زرد، کاهش مقدار پروتئینی به نام SHBG و افزایش مقدار پرولاکتین با علت سندرم تخمدان پلی‌کیستیک ارتباط دارد. دلیل اینکه چرا چنین تغییرات هورمونی روی می‌دهد چندان مشخص نیست. این تغییرات ممکن است در نتیجه مقاومت به انسولین نیز ایجاد شود.

 1. التهاب با درجه اندک:

به شرایطی اشاره دارد که طی آن سلول‌های سفید خونی، ترکیباتی را آزاد می‌کنند که در مبارزه با عفونت نقش دارند. تحقیقات نشان داده‌است خانم‌های مبتلا به این سندرم، به نوعی التهاب دچارند که نتیجه آن تحریک تخمدان‌ها به تولید آندروژن بیشتر است و این مورد مشکلات قلبی و عروقی را در این بیماران به دنبال دارد.

 1. دلایل ژنتیکی:

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک معمولا در خانواده به طور ارثی مشخص می‌شود. این نشان می‌دهد بین ژن‌ها و این بیماری ارتباطی وجود دارد. اما ژن‌های دخیل در ایجاد سندرم تخمدان پلی‌کیستیک هنوز شناسایی نشده‌است.

سندرم تخمدان پلی‌کیستیکهای

علائم ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک:
 1. پریودهای نامنظم: در این بیماری تخمدان‌ها به طور منظم تخمک‌گذاری انجام نمی‌دهند. خانم‌های مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک ممکن است در سال کمتر از 8 بار پریود شوند. در برخی خانم‌های مبتلا به این بیماری ممکن است پریودهای قاعدگی متوقف شود.
 2. اختلال در باروری: یکی از بارزترین علائم سندرم تخمدان پلی‌کیستیک اختلال در بارداری زنان است. خانم‌های مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک قادر به تخمک‌گذاری منظم نیستند که در نتیجه آن دشواری در بارداری نیز ایجاد می‌گردد.
 3. اضافه وزن: خانم‎‌های مبتلا به این بیماری از اضافه وزن و یا دشواری در کم کردن وزن رنج می‌برند.
 4. مشکلات پوستی: افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک در ناحیه گردن، کشاله ران، زیربغل و سینه‌ها پوست تیره‌تری دارند.
 5. افزایش آندروژن: در این بیماری مقدار هورمون‌های مردانه در بدن افزایش می‌یابد؛ بنابراین شاهد علائمی مانند افزایش رشد موهای زائد در بدن خواهیم بود. نازک بودن موی سر و ریزش مو با الگوی مردانه، از دیگر علائم سندرم تخمدان پلی‌کیستیک محسوب می‌شود.
 6. پوست چرب: پوست چرب توام با آکنه نیز از دیگر علائم سندرم تخمدان پلی‌کیستیک است.
 7. تخمدان‌های پلی‌کیستیک: در این بیماری تخمدان‌ها به دلیل ایجاد کیسه‌های کوچک زیادی که پر از مایع هستند، بزرگ به نظر می‌رسند.
عوارض این اختلال شامل:
 1. مقاومت انسولینی و دیابت: اگر قند خون در بازه نرمالی نباشد در آن صورت ممکن است دیابت ایجاد گردد. یک یا دو نفر از هر ده خانم مبتلا به این بیماری در خطر ابتلا به دیابت، به عنوان عوارض سندرم تخمدان پلی‌کیستیک قرار دارند.
 2. افزایش فشار خون: خانم‌های مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک ممکن است به دلیل مقاومت به انسولین دچار افزایش فشار خون شوند. افزایش فشار خون نیز مشکلات قلبی و عروقی را به همراه خواهد داشت.
 3. سرطان: اگر افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک کمتر از سه بار در سال پریود شوند، در آن صورت دیواره آندومتر آن‌ها ممکن است ضخیم شود و این عامل فاکتور خطری برای ابتلا به سرطان آندومتر است. ممکن است در این شرایط استفاده از قرص‌های پروژسترون در دوره‌های پنج روزه ضرورت بیابد. استفاده از دستگاه آی یو دی و یا قرص‌های ضدبارداری نیز به عنوان یک گزینه مطرح است.
 4. افسردگی و تغییرات خلقی: علائم ناشی از سندرم تخمدان پلی‌کیستیک ممکن است بر عواطف و اعتماد به نفس فرد تاثیر بگذارد. بنابراین تغییرات خلقی از دیگر عوارض این بیماری محسوب می‌شود.
راه‌های درمان سندرم تخمدان پلی کیسنیک چیست؟

حتما با پزشک خود مشورت کنید در صورت صلاح پزشک داروهای زیر تجویز می‌شوند.

قرص‌های ضدبارداری: قرص ضدحاملگی خوراکی حاوی استروژن و پروژسترون می‌تواند به کنترل علائم طولانی مدت کمک کند. این قرص‌ها سطح هورمون تستوسترون را در بدن شما کاهش می‌دهد، رشد موی زائد و آکنه را کاهش می‌دهد، پریود را منظم می‌کند.

داروهای دیابت: زنان دارای سندرم تخمدان پلی‌کیستیک که مبتلا به دیابت نوع دوم و یا پیش دیابت هستند و بدن آن‌ها به تغییرات رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی‌دهد، ممکن است مصرف داروی دیابت به نام متفورمین برای آن‌ها مفید و موثر باشد. اگر شما مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک هستید و نمی‌توانید قرص‌های ضدبارداری مصرف کنید، داروی متفورمین ممکن است به تنظیم پریود شما کمک کند (البته متفورمین توسط سازمان غذا و دارو ایالات متحده مورد تایید نیست).

داروی کاهش رشد موهای زائد: داروهایی که از تاثیر تستوسترون بر روی پوست (مانند اسپیرونولاکتون، فلوتامید و فیناستراید) جلوگیری می‌کند، ممکن است به کاهش رشد موهای زائد کمک کند. این داروها نباید توسط زنان باردار و یا در شرف بارداری مصرف شود.

کرم وانیکا نیز دارویی است که برای کاهش رشد موهای زائد به کار می‌رود.

از دست دادن وزن با تکیه بر ورزش و رژیم غذایی مناسب یکی از موثرترین رویکردهایی است که در کنترل مقاومت به انسولین، منظم‌تر شدن پریودها و بهبود سایر علائم موثر است. در مواردی که شدت چاقی در فرد مبتلا زیاد باشد، انجام جراحی می‌تواند به عنوان یک گزینه مطرح باشد.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.