وبلاگ ساناطب

سیکل قاعدگی بانوان

سیکل قاعدگی بانوان

سیکل قاعدگی بانوان به این شکل است که در زنان بارور برای تولید مثل، هر ماه یک تخمک بالغ شده برای پرورش دادن جنین آزاد می‌شود و در این زمان کم‌کم، بافت رحم نگهداری از جنین را آماده می‌سازد. اگر لقاح صورت نگیرد، تخمک دفع می‌شود و بافت پوششی رحم، به شکل خونریزی ریزش می‌کند.

چرخه قاعدگی از روز اول پریود تا روز اول دوره بعد محاسبه می‌شود. معمولا تعداد روزهای آن از 21 تا 35 در هر فرد متغیر است.

شما دو تخمدان دارید که هر کدام چند تخمک را دربر می‌گیرد.

تخمک‌گذاری:

در میانه سیکل قاعدگی، هورمون‌ها به یکی از تخمدان‌ها دستور آزادسازی یک تخمک بالغ را می‌دهد، که به این فرآیند تخمک‌گذاری می‌گویند. از روز اول چرخه قاعدگی (شروع پریود) تا تخمک‌گذاری مرحله فولیکولی است. از زمان تخمک‌گذاری تا انتهای سیکل قاعدگی فاز لوتئال (تشکیل جسم زرد) است که معمولاً دوازده تا شانزده روز ادامه دارد. بعد از تخمک‌گذاری، هورمون LH باعث می‌شوند که سلول‌های فولیکولی پاره شده، رشد کنند و جسم زرد را تشکیل دهند. اگر بارداری اتفاق نیافتد، در انتهای چرخه با دفع شدن جسم زرد، ترشح استروژن و پروژسترون به شدت کاهش می‌یابد و چرخه بعدی آغاز می‌شود. در آمادگی برای تخمک‌گذاری، تخمدان‌ها فولیکول‌هایی حاوی تخمک درست می‌کنند. در هر چرخه قاعدگی، هورمون‌های محرک فولیکول باعث رشد حدود پنج تا دوازده فولیکول را فراهم می‌آورد و هنگام تخمک گذاری اکثر فولیکول‌ها رها می‌شوند.

فولیکول‌های در حال رشد استروژن تولید می‌کنند و در نتیجه‌ی افزایش میزان استروژن خون، هورمون لوتئال کننده باعث شروع تخمک گذاری در بدن می‌شود.

 

سیکل قاعدگی

نشانه‌های تخمک‌گذاری:
  • لکه‌بینی
  • درد در پایین شکم
  • افزایش ترشحات واژن

باید به این نکته توجه کتید که زنان باردار تخمک‌گذاری نمی‌کنند.

در دهه 40 سالگی و با شروع یائسگی، چرخه و سیکل قاعدگی بانوان نامنظم می‌شود و ممکن است متوقف و یا طولانی‌تر از حد معمول شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.