وبلاگ ساناطب

شناخت آناتومی لگن

شناخت آناتومی لگن به شما کمک می‌کند تا شناخت بیشتری از بدن خود داشته باشید.

لگن قسمتی از پایین تنه و محل اتصال تنه به اندام تحتانی است و شامل مجموعه‌ای از استخوان‌هایی است که تنه و پاها را به هم متصل و تنه را پشتیبانی و متعادل می‌کند و حاوی روده‌ها، مثانه و اندام های جنسی داخلی است و از قسمت جلو به استخوان شرمگاهی و از پشت توسط استخوان خاجی به هم متصل شده‌اند.

لگن یک ساختار کاسه‌ای شکل است. در قسمت قدامی لگن، ناحیه شرمگاهی دو استخوان کوکسل با یک قطعه غضروف کوچک به نام سمفیز شرمگاهی پیوند داده می‌شوند. آناتومیست‌ها لگن را به دو ناحیه تقسیم می‌کنند. لگن کاذب فوقانی (چپ) که توسط استخوان ایلیاک، استخوان‌های کوکسل و قسمت فوقانی خاجی احاطه شده است. لگن واقعی (راست) پایین‌تر است و علاوه بر بخش‌های تحتانی ایلیوم و استخوان خاجی، توسط قسمت ایسکمی استخوان‌های کوکسل احاطه شده است. آناتومی لگن در دو جنس زن و مرد با هم تفاوت هایی دارند. با توجه به کارکرد لگن در زنان ، شناخت آناتومی لگن آن نیز متفاوت تر و پیچیده تر است

وظیفه لگن انتقال وزن و حفاظت از اندام‌های داخلی است.

بخش‌های لگن شامل:

  • لگن استخوانی
  • حفره لگن
  • پرینه

پرینه ناحیه‌ای آناتومیکال در لگن است. این ناحیه بین ران‌ها است و نشان‌دهنده تحتانی‌ترین قسمت دهانه خروجی لگن است. در پرینه زنان مقعد و ولوو قرار دارد و نقش مهمی در کارکردهایی همچون دفع ادرار و مدفوع، مقاربت جنسی و زایمان بر عهده دارد.

تفاوت لگن زنان و مردان

زایمان یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های میان لگن زنان با مردان است و موجب شده‌است لگن آن‌ها به لحاظ آناتومی کمی متفاوت‌تر از مردان باشد. آناتومی لگن در زنان نسبتاً بزرگتر و گردتر، استخوان خاجی و خلفی کوتاهتر است. در حالی که اندازه و زاویه بندی استخوان‌های لگن در مردان این گونه نیست و فرق دارد. همچنین لازم به ذکر است که تفاوت جنسیت در آناتومی لگن در کودکان و یا افرادی که به بلوغ جنسی نرسیده اند قابل تشخیص نیست.

در زنان لگن واقعی فضایی است که هنگام زایمان طبیعی با منقبض شدن و ایجاد فشار باعث خروج نوزاد از رحم می‌گردد و به همین علت کمی گرد تر و گود تر است تا نیروی لازم برای ایجاد فشار در زایمان را فراهم کند.

در آناتومی لگن‌های زنان، هر دو ورودی و خروجی لگن نسبت به لگن‌های مردانه گسترده تر و بیضی شکل هستند. ورودی لگن در مردان تمایل به قلب بیشتری دارد (در قسمت پشتی باریک تر) و خروجی لگن باریک تر است. قوس شرمگاهی که بلافاصله بعد از سمفیز شرمگاهی قراردارد، در زنان تمایل به ایجاد زاویه نزدیک به 90 درجه دارد، اما در مردان زاویه ای نزدیک به 60 درجه تشکیل می‌دهد. استخوان خاجی در لگن های جنس مونث کمتر خمیده است. در لگن های جنس مذکر استخوان خاجی خمیده تر است و تمایل دارد که به فضای خروجی ناحیه تناسلی نفوذ کند.

زمانی که عظلات لگن و بافت‌ پیوندی آن تضعیف شود، اختلالات لگنی و افتادگی اتفاق می‌افتد.

با ورزش می‌توانید از افتادگی لگن پیشگیری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.