وبلاگ ساناطب

عقب افتادن پریود نشانه چیست؟

عقب افتادن پریود نشانه چیست؟

عقب افتادن پریود نشانه چیست؟

گاهی عدم پریود یا به تعویق افتادن پریود شما را نگران می‎‌کند. تاخیر پریود و یا قطع پریود می‌تواند دلایل متعددی غیر از بارداری رخ دهد. اختلالات هورمونی تا وجود برخی بیماری‌های مزمن می‌تواند در تاخیر پریود یا قطع آن نقش داشته باشد. دو زمان در زندگی خانم‌ها وجود دارد که در آن تاخیر در قاعدگی تا چند روز طبیعی است: زمان ابتدای آغاز پریودها و دیگری شروع زمان یائسگی.

استرس و تاخیر در پریود:

استرس می‌تواند بر تعادل هورمونی تاثیر داشته باشد و حتی می‌تواند بر بخشی از مغز که مسئول تنظیم پریودها است و هیپوتالاموس نام دارد، تاثیر بگذارد. در طول زمان استرس می‌تواند منجر به بروز بیماری یا افزایش یا کاهش وزن ناگهانی شود و همه این موارد می‌تواند چرخه نرمال قاعدگی را بر هم ریزد.

وزن اندک و تاخیر در پریود:

خانم‌هایی که به اختلالات خوردن مانند انورکسی عصبی مبتلا هستند ممکن است تاخیر یا عدم پریود  را در زندگی خود تجربه کنند. وزن اندک سبب تغییر در عملکرد بدن شما می‌شود و فرایند تخمک‌گذاری را متوقف می‌کند. خانم‌هایی که ورزش سنگین انجام  می‌دهند نیز در خطر قطع پریود قرار دارند.

عقب افتادن پریود نشانه چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک و تاخیر در پریود:

سندرم تخمدان پلی کیستیک شرایطی است که سبب می‌شود بدن به مقدار زیادی هورمون آندروژن مردانه ترشح کند. این امر سبب می‌شود تخمک‌گذاری متوقف شود و یا به طور نامنظم اتفاق بی‌افتد.

برخی از هورمون‌ها مانند انسولین نیز می‌تواند تعادل هورمونی را بر هم بزند. مقاومت به انسولین در نتیجه ابتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک در افراد روی می‌دهد.

قرص‌های کنترل بارداری و تاخیر در پریود:

شروع استفاده و یا قطع استفاده از قرص‌های کنترل بارداری می‌تواند تغییراتی را در چرخه‌های بارداری شما به همراه داشته باشد. قرص‌های کنترل بارداری حاوی هورمون استروژن و پروژسترون است. این هورمون‌ها مانع از آزادسازی تخمک از تخمدان‌ها می‌شود. بعد از قطع مصرف قرص‌های ضدبارداری ممکن است شش ماه زمان برد تا چرخه‌ها دوباره به روند نرمال خود باز گردند.

بیماری‌های مزمن و تاخیر در پریود:

بیماری‌های مزمن مانند دیابت و بیماری سلیاک می‌تواند بر روند چرخه قاعدگی شما تاثیر بگذارد. تغییر در سطح قند خون با تغییرات هورمونی ارتباط دارد. دیابت در صورتی که به طور ضعیفی کنترل شود می‌تواند سبب بی نظمی در پریودها گردد.

بیماری‌های مربوط به تیروئید و تاخیر در پریود:

فعال بودن بیش از حد یا کم‌کاری غده تیروئید می‌تواند سبب تاخیر در قاعدگی شود. غده تیروئید متابولیسم بدن را تنظیم می‌کند بنابراین می‌تواند بر میزان هورمون‌ها تاثیر بگذارد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *