وبلاگ ساناطب

هیستروسالپنگوگرافی چیست؟

هیستروساپنگوگرافی

هیستروسالپنگوگرافی (HSG) در واقع همان تصویر برداری رنگی از داخل رحم و لوله رحم (اعضایی که تخمک را از تخمدان به رحم منتقل می‌کنند) با کمک اشعه ایکس است. در این نوع از تصویربرداری از ماده حاجب استفاده می‌شود تا تصاویر شفاف و دقیقی از رحم و لوله آن ثبت شود.

در این نوع از تصویربرداری از ماده حاجب استفاده می‌شود تا تصاویر شفاف و دقیقی از رحم و لوله آن ثبت شود. هیستروسالپنگوگرافی روشی سرپایی است که انجام آن کمتر از 5 دقیقه به طول می‌انجامد. بهترین زمان برای مراجعه معمولا بعد از اتمام پریود قاعدگی و قبل از تخمک گذاری است.

در صورتی که بیمار دچار مشکلات باروری، حاملگی و سقط جنین متعدد باشد انجام هیستروسالپنگوگرافی توسط پزشک تجویز می‌شود. از این روش می‌توان به منظور تشخیص علت ناباروری نیز استفاده کرد.

هیستروسالپنگوگرافی چیست؟

مراحل هیستروسالپنگوگرافی:

متخصص زنان یا رادیولوژیست رحم بیمار را معاینه می‌کند و اسپکولوم در دهانه واژن قرار می‌دهد. از یک اسفنج برای تمیز کردن گردن رحم استفاده می‌شود و دستگاهی به نام کانولا در دهانه واژن قرار داده می‌شود. سپس رحم به آرامی و از طریق کانولا با استفاده از مایع پر می شود.

اگر تست برای ارزیابی لوله‌های فالوپ انجام شود مایع از کانولا به سمت رحم و لوله‌های فالوپ حرکت می‌کند. اگر حرکت مایع داخل حفره رحم مختل شود احتمال وجود برخی ناهنجاری‌های رحمی مطرح می‌شود. با تغییر حالت بیمار می‌توان این روش را دوباره تکرار کرد تا بخش‌های دیگر این اندام را بررسی کرد.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *