وبلاگ ساناطب

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریال نوعی عفونت است که در اثر آن تعادل نرمال باکتری‌ها در واژن از بین می‌رود و در خانم‌های 15 تا 44 ساله شیوع بیشتری دارد. علت دقیق این عفونت مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد با عدم تعادل باکتری‌های مضر و یا باکتری‌های مفید که به طور نرمال در واژن وجود دارد، مرتبط است.

علائم:

بوی بد واژن شبیه بوی ماهی (از جمله شایع‌ترین علائم است) و اغلب تنها بعد از داشتن نزدیکی جنسی مشخص می‌شود.

افزایش خفیف تا متوسط ترشحات واژن

سوزش ادرار و دیسپارونی (که به ندرت اتفاق می‌افتد)

تشخیص:

معاینه لگن توسط پزشک همچنین مشاهده ترشحات واژن زیر میکروسکوپ، مشاهده سلول‌های واژن که توسط باکتری‌ها پوشانده شده‌اند نشانه عفونت واژن خواهد بود. پزشک همچنین میزان اسیدی بودن محیط واژن را اندازه می‌گیرد.

پیشگیری:

روش انتشار واژینوز باکتریال همچنین راه‌های مناسب برای پیشگیری از آن شناخته شده نیست. (البته این باکتری از طریق استخر و توالت فرنگی صورت نمی‌گیرد) اما برخی گزینه‌ها می‌تواند ریسک ایجاد واژینوز باکتریال را کاهش دهد:

  • قطع مصرف دخانیات
  • داشتن یک شریک جنسی
  • رابطه جنسی محافظت شده
  • عدم استفاده از دوش واژینال
درمان:

آنتی بیوتیک‌ها بخش اصلی درمان را تشکیل می‌دهند. در مواردی ممکن است باکتری با یک دوره آنتی بیوتیک درمان نشود و لازم باشد تا دوره بعدی درمان با همان دارو و یا داروهای دیگر تکرار شود.

بیماران تنها باید از صابون‌های ضد حساسیت استفاده کنند و یا اصلا از صابون استفاده نکنند، باید از مصرف صابون‌های مایع و شوینده‌های بدن اجتناب کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.