وبلاگ ساناطب

پساری چیست؟

پساری چیست؟ در واقع یک پروتز است که در داخل واژن قرار می‌گیرد و از ساختارهای داخلی پشتیبانی می‌کند. پساری برای درمان بی‌اختیاری ادرار و پرولاپس ارگان لگنی یا واژن استفاده می‌شود. پرولاپس وضعیتی است که در آن واژن یا اندامی دیگر در لگن از موقعیت اصلی خود به سمت پایین حرکت می‌کند. با استفاده از پساری دیگر نیازی به انجام جراحی لگن نیست. این وسیله همچنین می‌تواند به عنوان مسیری برای تزریق تدریجی دارو به کار رود. پساری باید توسط پزشک متخصص در محل خود قرار گیرد؛ زیرا اگر این کار اشتباه انجام شود به واژن آسیب می‌رسد و علائم بهبود نمیابند. پساری در داخل واژن و درست در زیر دهانه رحم قرار می‌گیرد. با توجه به نوع پساری، این وسیله ممکن است به کمک یک حباب باد شود.

پساری حمایت کننده و پساری پر کننده فضا

پساری اندازه و شکل‌های گوناگونی دارد تا با آناتومی بدن زنان مختلف هماهنگی داشته باشد. آنها معمولا از سیلیکون پزشکی ساخته می‌شوند که غیر قابل جذب و مقاوم هستند. پساری حلقوی نوعی پساری پشتیبان است که بیشترین استفاده را دارد؛ زیرا با بدن بسیاری از خانم ها هماهنگ می‌شود و در همه مراحل پرولاپس ارگان لگنی قابل استفاده است. پساری ژل هورن رایج ترین نوع پساری پر کننده فضا است؛ این نوع پساری پایه پهنی دارد و طول ساقه آن متفاوت است بنابراین برای بیشتر خانم ها قابل استفاده است.

پساری ژل هورن پایه کوتاه

 

جایگذاری پساری

پساری توسط پزشک متخصص زنان در محل مناسب خود قرار می گیرد. پزشک شکل‌ها و اندازه‌های مختلف پساری را برای بیمار امتحان می‌کند تا نوع مناسب را انتخاب کند. هنگامی که پساری در محل مناسب قرار گرفت، پزشک نحوه قرار گیری و تمیز کردن آن را به بیمار آموزش می‌دهد. بیمار یک هفته بعد از گذاشتن پساری به پزشک مراجعه می‌کند تا جایگذاری مناسب پساری در جای خود چک شود. برای بررسی نشانه‌های تحریک در واژن، پزشک پساری را بیرون می‌آورد و هنگامی که مشکلی وجود نداشت، آن را تمیز کرده و در جای خود می‌گذارد. حال بیمار دو هفته و سپس شش ماه یک بار به پزشک مراجعه می‌کند. معاینه سالانه دیواره واژن نیز ضرورت دارد.

پساری چیست؟

مراقبت از پساری

اگر فرد به راحتی بتواند پساری را برداشته و دوباره در جای خود بگذارد، می‌تواند این کار را یک یا دو بار در هفته انجام دهد.

  • هنگامی که پساری را برمیدارد، باید آن را با آب گرم و صابون بشوید و بعد از آبکشی در جای خود بگذارد.
  • پزشک برای پیشگیری از تحریک واژن، کرم استروژن واژینال را تجویز می‌کند که فرد هنگامی که پساری را خارج کرده است، آن را به داخل واژن خود می‌مالد.
  • پساری ممکن است با زور زدن خارج شود؛ بیمار بعد از شستشو می‌تواند آن را در جای خود قرار دهد.
  • بسیاری از خانم ها در حالت ایستاده و گذاشتن یک پا بر روی صندلی به راحتی پساری را در جای خود می‌گذارند. برای جایگذاری پساری، باید از مقدار زیادی لوبریکانت با پایه آب استفاده کرد.
  • اگر فرد به راحتی نمی‌تواند پساری را خارج کرده و مجددا بگذارد، پزشک این کار را در مطب انجام می‌دهد.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *